Etusivu - opetusministeriön verkkolehti
Julkaistu 18.3.2010  

Tiekartta kulttuuripolitiikan päätöksiin

Tieteellä on väliä - tieteen vaikutukset puntarissa

Rohkaisevia tuloksia nuorisotyöttömyyteen

CIMOn johtaja vaalii unelmaa

Teemana maailmanlaajuinen vastuu

Työryhmiä ja toimeksiantoja

Uusia julkaisuja

Resumé på svenska

< Etusivulle

Nuorisotyöttömyyshankkeesta rohkaisevia tuloksia: Kolmasosan työsuhde jatkui palkkaustukijakson jälkeen

Työtä nuorille -hankkeen tavoitteena oli vaikuttaa nopeasti kasvavaan nuorisotyöttömyyteen tarjoamalla palkkaustukea alle 29-vuotiaiden työttömien ja työttömyysuhan alla olevien nuorten palkkaamiseen. Opetusministeriö myönsi hankkeeseen puoli miljoonaa euroa veikkausvoittovaroista.

Kuva: Elvi Rista

Työtä nuorille 2009 -hankkeen loppuraportti

Työtä nuorille -hanke toteutettiin opetusministeriön ja Suomen Nuorisoyhteistyö Allianssi ry:n yhteistyönä kesä-joulukuun 2009 välisenä aikana. Hankkeessa oli mukana 129 työnantajaa, joista suurin osa oli järjestöjä, yhdistyksiä ja kuntia.

Hankkeen aikana työllistettiin 205 nuorta yhteensä 333 henkilötyökuukaudeksi. Nuoret olivat 15–29-vuotiaita. Yksittäisen työnantajien saaman tuen suuruus vaihteli 1000 eurosta 7500 euroon. Kaikki hankkeen tuella toteutettu toiminta liittyi läheisesti nuorisotyöhön tai nuorten kansalaistoimintaan.

Työtä nuorille -hanke onnistui tavoitteessaan luoda nopeasti uusia työpaikkoja nuorille. Osahankkeet toteutettiin eri puolilla Suomea ja suurin osa nuorten työsuhteista alkoi kesäkuukausien aikana. Palkkaustuki auttoi synnyttämään kesätyöpaikkoja aikana, jolloin kesätyöpaikat muuten olivat tiukassa.

Yli neljäsosa hankkeeseen osallistuneista työnantajista ja työpaikoista sijaitsi Uudellamaalla. Keski-Suomessa, Lapissa ja Pirkanmaalla toteutui kussakin noin 10 prosenttia työsuhteista. Loput hankkeen tuella toteutuneista työsuhteista sijoittuivat melko tasaisesti eri puolille Suomea. Maakunnista ainoastaan Etelä-Karjalan alueelta ei ollut yhtään työnantajaa mukana hankkeessa.

Arvokasta työkokemusta nuorille

Allianssin puheenjohtaja Hanna-Mari Manninen on tyytyväinen hankkeessa saavutettuihin tuloksiin. 

- Jopa kolmasosa nuorten työsuhteista jatkui myös hanketuen päättymisen jälkeen joko työnantajien omalla rahoituksella tai jonkin muun tuen turvin. Tällainen tulos on todella hyvä ja rohkaisee toteuttamaan vastaavanlaisia nuorten palkkaamiseen kohdistettuja tukihankkeita jatkossakin, Manninen toteaa. Palkkaustuki kiinnitti nuoria aidosti työelämään ja muutama nuori sai vakinaisen työpaikan.

Työtä nuorille -hankkeen koordinointi Allianssissa kuin osahankkeiden käytännön toteutus eri puolilla Suomea sujuivat ilman suuria hankaluuksia. Hanke saatiin käyntiin nopeasti ja sen avulla saavutettiin hyviä tuloksia. Palkatut nuoret saivat hanketuen avulla itselleen arvokasta työkokemusta, josta oli paljon hyötyä joko opintojen osana tai seuraavan työpaikan hankkimisessa.

Hankkeen tuella palkattujen nuorten koulutustausta oli hyvin kirjava. Suurimman ryhmän muodostivat nuoret, joilla oli jokin ammatillinen koulutus. Heistä yli puolella tutkinto liittyi nuorisotyöalaan. Toiseksi eniten joukossa oli peruskoulun käyneitä lukiolaisia ja ammattikoululaisia, heitä oli neljäsosa nuorista. Ylioppilastutkinnon suorittaneiden opiskelijoiden ja työttömien nuorten osuus oli noin 18 prosenttia. Ammattikorkeakoulusta valmistuneita oli noin 13 prosenttia ja ylemmän korkeakoulututkinnon suorittaneita hieman alle 8 prosenttia nuorista.

Nuorten työllisyystilanne edelleen huonontunut

Nuorten työllisyystilanne on edelleen huonontunut siihen kiinnitetystä huomiosta huolimatta. Joulukuussa 2009 Tilastokeskuksen työvoimatilastojen mukaan 15–24-vuotiaiden työttömyysaste oli 20,2 %, kun se vuotta aiemmin oli 12,4 %. Alle 25-vuotiaita työttömiä työnhakijoita oli 11 400 enemmän kuin vuotta aiemmin.

Työttömyys on sekä kansantaloudellisesta että inhimillisestä näkökulmasta katsottuna vakava asia. Nuorelle työttömyys merkitsee toimeentulon vaarantumista ja pitkittyessään syrjäytymisriskiä. Eri arvioiden mukaan syrjäytyneiden nuorten määrä saattaa olla tällä hetkellä jopa yli 30 000.

Allianssi on huolissaan nopeasti kasvaneesta nuorisotyöttömyydestä. Työttömyys on erityinen syrjäytymisuhka silloin, kun se pitkittyy. Allianssi on tyytyväinen siihen, että nuorisotyöttömyyden ongelmia on ryhdytty selvittämään, sekä siihen, että valtion talousarvossa ja lisätalousarviossa osoitetaan varoja nuorisotyöttömyyden hoitoon. Allianssin puheenjohtaja muistuttaa, että ongelman ratkaisuun tarvitaan selvitysten jälkeen poliittista tahtoa ja sitoutumista seuraavassakin talousarviossa. 

- Jokaiselle nuorelle tulisi tarjota työtä, koulutusta tai muita aktiivitoimenpiteitä viimeistään kolmen kuukauden kuluessa työttömyyden alkamisesta, Hanna-Mari Manninen sanoo.

Allianssi näkee keskeisenä ongelmana sen, että vuosittain tuhansia nuoria jää vaille toisen asteen koulutuspaikkaa. Ammatillisen koulutuksen uusien aloituspaikkojen lisäämisestä huolimatta peruskoulutuksen varassa olevia nuoria on edelleen ilman koulutus- tai työpaikkaa. Nämä nuoret on löydettävä ja heidät on pidettävä kiinni yhteiskunnassa. Tätä varten Allianssi tukee etsivän nuorisotyön laajentamista. Nuorisotyö on paras ja edullinen tapa ehkäistä nuorten syrjäytymistä.

- Pia Mäkinen


Lähde: Allianssin tiedote ja Työtä nuorille 2009 -hankkeen loppuraportti

Sivun alkuun Sivun alkuun
Lähetä juttu Lähetä juttu
Tulosta Tulosta

Etusivu ilmestyy
kerran kuussa.
http://www.minedu.fi/etusivu
Tilaa Etusivu
ISSN 1458-8056
Päätoimittaja:
jaana.luostarinen@minedu.fi
Toimitussihteeri:
liisa.heikkila@minedu.fi
Opetus- ja kulttuuriministeriö
Viestintäyksikkö
PL 29
00023 Valtioneuvosto
Copyright 
Opetus- ja kulttuuriministeriö

webmaster@minedu.fi