Etusivu - opetusministeriön verkkolehti
Julkaistu 12.2.2009  

Taide- ja kulttuuriasioille kaksi uutta yksikköä

Seminaari: Koulusurmaajien vihjeitä pitäisi ennakoida oikein

Mediakasvatusta myös vanhemmille

Vilna ja Linz ovat vuoden kulttuuripääkaupunkeja 2009

Teemana maailmalaajuinen vastuu

Työryhmiä ja toimeksiantoja

Resumé på svenska

< Etusivulle

Vilna ja Linz ovat vuoden kulttuuripääkaupunkeja

Euroopan kulttuuripääkaupungit vuonna 2009 ovat Itävallan Linz ja Liettuan pääkaupunki Vilna. Tavoitteena on tuoda esiin yhteistä eurooppalaista kulttuuriperintöä ja lisätä kulttuurivaihtoa.

EU:n lippu

Euroopan kulttuuri-pääkaupungit vuonna 2009 ovat Linz ja Vilna. Vuonna 2011 vuorossa ovat Turku ja Tallinna.

Vilna on ensimmäinen Baltian maan kaupunki, joka on nimetty kulttuuripääkaupungiksi. Siellä kulttuurivuoden tarjonta jakautuu neljään ohjelmaan, joiden yhteisenä mottona on "elävä kulttuuri" ja teemoina taide, kulttuurin (uudelleen)löytäminen, ihmiset ja elävä historia.

Vuonna 2009 juhlitaan myös Liettuan tuhatvuotista historiaa, ja monet tapahtumista levittäytyvät Vilnasta muualle maahan.

Kulttuurivuonna järjestetään Vilnassa mm. taide- ja teatterifestivaalit, katumusiikkifestivaali sekä rockin ja vaihtoehtoisen musiikin festivaali Be2gether. Myös suomalaisväriä nähdään, kun Smeds Ensemble tuo Vilnaan syyskuussa uuden produktionsa Real &£!!* lives in Finland. Näyttävimpiä tapahtumia on perinteikäs Liettuan laulufestivaali Vilnassa ja Kaunasissa heinäkuun alussa.

Linz otti varaslähdön pääkaupunkivuoteen avaamalla jo viime syyskuussa näyttelyn natsiajan merkityksestä kaupungille, jossa Adolf Hitler asui ja kävi koulua viime vuosisadan alussa. Valtaan päästyään Hitler halusi tehdä Linzistä koko kolmannen valtakunnan kulttuuripääkaupungin.

Toinen suurtapahtuma on itävaltalaisen taiteen kokoomanäyttely Best of Austria Linzin nykytaiteen museossa. Ohjelmassa on myös viikoittain vaihtuvien tapahtumien sarja 52 tapaa pelastaa maailma. 

Suomen Turku vuorossa 2011

EU:n neuvosto nimeää joka vuodeksi yhden tai useampia kulttuuripääkaupunkeja. Tavoitteena on tuoda esiin yhteistä eurooppalaista kulttuuriperintöä ja lisätä kulttuurivaihtoa.

Ensi vuonna kulttuuripääkaupunkeja on kolme: Pécs Unkarissa, Essen Saksassa sekä Istanbul Turkissa. Vuosi 2011 kääntää katseet Itämeren alueeseen, sillä vuotta isännöivät Turku ja Tallinna, jotka toteuttavat kulttuuripääkaupunkivuodet tiiviissä yhteistyössä.

Turun ja Tallinnan kulttuuripääkaupunkivuoden 2011 yhteisen ohjelmiston valmistelu on jo täydessä vauhdissa. Tavoitteena on, että Itämerta kyntää esimerkiksi kulttuuriristeilylaiva, jonne on tarkoitus tuottaa korkeatasoista ohjelmaa kulttuuripääkaupunkiohjelmistoista.

Myös kulttuuripääkaupunkivuosi avataan yhdessä. Avajaiset pidetään Tallinnassa perjantaina 14.1.2011. Juhlan jälkeen kutsuvieraat siirtyvät Itämeren yli Turkuun, jossa avajaiset pidetään lauantaina 15. tammikuuta.

Suomessa on ollut Euroopan kulttuuripääkaupunki kerran aikaisemmin, kun vuonna 2000 Helsinki oli yksi yhdeksästä kulttuurikaupungista.

Vuosien 2012 ja 2013 kulttuuripääkaupungeista päätetään toukokuun ministerineuvostossa.

-jl


Sivun alkuun Sivun alkuun
Lähetä juttu Lähetä juttu
Tulosta Tulosta

Etusivu ilmestyy
kerran kuussa.
http://www.minedu.fi/etusivu
Tilaa Etusivu
ISSN 1458-8056
Päätoimittaja:
jaana.luostarinen@minedu.fi
Toimitussihteeri:
liisa.heikkila@minedu.fi
Opetus- ja kulttuuriministeriö
Viestintäyksikkö
PL 29
00023 Valtioneuvosto
Copyright 
Opetus- ja kulttuuriministeriö

webmaster@minedu.fi